Autor: Robert K. Ressler, Tom Shachtman
Wydawnictwo: Filia
Ilość stron: 441
Rok wydania: 2024
Dawno nie czytałam reportażu, a ten o seryjnych mordercach i pracy w FBI bardzo mnie zaciekawił. Książki na faktach o takiej tematyce wzbudzają we mnie różne emocje, ale też intrygują. Moim zdaniem to idealna publikacja dla fanów kryminałów i nie tylko.
Agent FBI Robert K. Ressler opracowuje profile psychologiczne sprawców dzięki dowodom znalezionym w miejscach zbrodni. Analizuje dokładnie szczegóły i potrafi odkryć tożsamość bezwzględnych morderców. Rozmawia ze skazanymi, by jeszcze dokładniej poznać ich osobowość, co może okazać się pomocne przy kolejnych śledztwach. Próbuje zajrzeć do wnętrza umysłu przestępcy i stara się zrozumieć dlaczego i jak zabija. Profilowanie to jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych przez FBI, która pomaga policji w schwytaniu morderców pozostających na wolności.
Tematyka dotycząca seryjnych morderców nie jest lekka, ale potrafi też mocno zaintrygować. Choć wzbudza najróżniejsze emocje to jednak lubię czasem sięgnąć po taki reportaż, z którego mogę dowiedzieć się czegoś nowego. Recenzowana książka pozwala nie tylko lepiej poznać seryjnych morderców, ale również pracę w FBI, a przede wszystkim naukę profilowania, która pomaga zrozumieć umysł przestępcy i jest niezwykle przydatna w prowadzonych sprawach. Autor opowiada w książce o jej powstaniu i przykładach, w których odegrała jedną z najważniejszych ról w śledztwie. Czytamy tutaj również o spotkaniach autora z seryjnymi mordercami, o ich zbrodniach i ofiarach. Przewija się tutaj wielu morderców takich jak Ted Bundy, John Wayne Gacy czy Edmund Keper. Warto również wspomnieć, że autor jest pierwowzorem postaci Billa Tencha z serialu "Mindhunter" i doradzał Thomasowi Harrisowi w trakcie pracy nad książką "Milczenie owiec".
Muszę przyznać, że książka bardzo mnie zaciekawiła. Zawiera wiele interesujących informacji i pozwala lepiej zrozumieć profilowanie. O niektórych mordercach słyszałam, ale o niektórych przeczytałam tutaj po raz pierwszy. Dzięki autorowi możemy bliżej poznać ich sprawy, dowiadujemy się również jakie są cechy przestępcy zorganizowanego i zdezorganizowanego, co okazało się dla mnie bardzo intrygujące.
Dzięki doświadczeniu i wieloletniej pracy nad profilowaniem Robert K. Ressler wielokrotnie pomógł w schwytaniu mordercy. Stworzone przez niego profile okazywały się niezwykle pomocne, dzięki nim wiadomo było kogo należy szukać. Na podstawie dowodów znalezionych na miejscu zbrodni można opracować szczegółowy profil psychologiczny sprawcy, który okazję się być dużym wsparciem dla śledztwa. Nie jest to łatwa praca. Autor przeprowadził wiele rozmów z mordercami, czasem musiał wejść w ich umysł i nie mógł dać się zmanipulować, ale dzięki temu mógł lepiej zrozumieć ich psychikę. Książka zapewnia czytelnikowi ogrom wiedzy o nauce profilowania, poznajemy jej tajniki i to od profilera FBI, któremu zawdzięcza się termin "seryjny morderca". W reportażu znajdziecie również kilka brutalnych scen opisywanych zbrodni, bo choć sporo tutaj informacji o profilowaniu to i o seryjnych mordercach wiele można tu przeczytać. Poznajemy ich historię i popełnione przez nich morderstwa, więc wydaje mi się, że nie będzie to książka dla każdego. Jeśli jednak interesuje Was true crime i lubicie reportaże o prawdziwych zbrodniach to polecam tę książkę.
Nie jest to łatwa lektura, ale warto ją poznać. Napisana jest przystępnym językiem, wszystko jest jak najbardziej zrozumiałe. W książce tekstu jest sporo, dialogów niewiele, ale naprawdę dobrze się ją czyta. Narracja jest pierwszoosobowa, ma się wrażenie jakby autor o wszystkim nam opowiadał.
"Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI" to bardzo ciekawy reportaż, który polecam przede wszystkim fanom kryminałów i osobom lubiącym czytać o prawdziwych zbrodniach i śledztwach. Znajdziecie tutaj mnóstwo interesujących informacji o profilowaniu, ale nie brakuje również wątków poświęconych seryjnym mordercom. To interesująca książka, którą zdecydowanie warto przeczytać. Można dowiedzieć się z niej wielu informacji i dokładniej zapoznać się z nauką profilowania, która tak wiele razy okazała się niezwykle pomocna.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Filia.
Zaciekawił mnie ten reportaż.
OdpowiedzUsuńWarto go przeczytać. ;)
UsuńLubię takie publikacje, ale muszę mieć do nich odpowiedni nastrój.
OdpowiedzUsuńCzęsto mam podobnie. ;)
UsuńKsiążka nie dla mnie ale fajna recenzja :)
OdpowiedzUsuńRozumiem i dziękuję. ;)
Usuńzdecydowanie lubię takie historie!
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem warto ją poznać. ;)
UsuńPrzyznam, że zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki, ale muszę poczekać na odpowiedni moment!
OdpowiedzUsuńPolecam, to bardzo interesująca lektura! ;)
UsuńPolecę koleżance, która interesuje się takimi tematami
OdpowiedzUsuńSuper! ;)
UsuńU mnie już od dawna na półce czeka na przeczytanie kilka tego typu reportaży...
OdpowiedzUsuńOczywiście pozycje z postu, zapisuje na liście ”Do przeczytania” :)
Pozdrawiam
Też lubię sięgać po takie reportaże. ;)
UsuńIdealna publikacja dla fanów kryminałów i mocnych reportaży. :)
OdpowiedzUsuńDokładnie. ;)
UsuńLubię tego typu książki oraz filmy.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
To tak jak ja. ;)
UsuńBardzo lubię czytać takie reportaże, ten będę miała na uwadze 😊
OdpowiedzUsuńWarto go poznać. ;)
UsuńBardzo lubię reportaże i taka tematyka kiedyś bardzo mnie ciekawiła ;) Rozejrzę się za tym reportażem w bibliotece ^^
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem warto! ;)
UsuńZapowiada się naprawdę ciekawa książka :)
OdpowiedzUsuńI taka właśnie jest. ;)
UsuńRecenzja ciekawa, ale książka nie dla mnie :) Mimo to wiem komu ją polecę :)
OdpowiedzUsuńSuper! ;)
Usuń