wtorek, 3 maja 2022

Godzina wiedźm - Alexis Henderson

Tytuł: Godzina wiedźm

Autor: Alexis Henderson 

Wydawnictwo: Kobiece 

Ilość stron: 420


Dawno już nie sięgałam po fantastykę, dlatego zdecydowałam się na tę książkę. Muszę przyznać, że spodobała mi się okładka, ale i opis bardzo mnie zainteresował. Okazało się, że jest to debiut autorki, więc moja ciekawość co do tej powieści jeszcze wzrosła. Czy miło spędziłam z nią czas? Zapraszam na recenzję. 

Immanuelle mieszka w Betel. W tym niewielkim miasteczku największym prawem jest słowo proroka, a kobiety muszą być uległe. Dziewczyna nie pasuje do tej społeczności, ma ciemniejszy odcień skóry, a jej rodzice byli w niedozwolonym związku. Teraz Immanuelle mieszka z dziadkami i ich dziećmi, stara się być posłuszna Kościołowi i przestrzegać zasad, które zostały zawarte w Świętych Regułach. Kiedy jednak wkracza do zakazanego lasu na obrzeżach miasteczka, wszystko się zmienia. Odnajduje tam dziennik swojej matki, co wiąże się ze strasznymi plagami, które nadciągają... Czy dziewczyna przeciwstawi się ciemności i złu?

Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się pomysł na fabułę. Mamy tutaj wiedźmy, runy, cztery klątwy, ludzi żyjących według reguł Kościoła pod czujnym okiem proroka. Betel to miasteczko, w którym mężczyźni mogą mieć wiele żon, kobiety mają być posłuszne i uległe. To książka przede wszystkim o walce dobra ze złem, w której szesnastoletnia dziewczyna traktowana jako ta gorsza musi zmierzyć się z mrokiem. Nie od początku wciągnęłam się w fabułę, ale z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej się wciągałam i doceniałam tę książkę. Po jej przeczytaniu mogę śmiało stwierdzić, że to naprawdę dobra historia, w której nie ma bardzo dynamicznej akcji, ale dzieje się w niej sporo! Mamy tutaj zdecydowanie mroczny i duszny klimat. Przerażające klątwy spadające na miasteczko pobudzają wyobraźnię, nie wiadomo skąd się wzięły i czy można je powstrzymać. Autorka stworzyła bardzo barwny i ciekawy świat fantastyczny. To nie jest zwykła opowieść o wiedźmach. To okrutna i czasem też krwawa historia, w której nie brakuje zemsty, ale też nadziei na pokonanie zła. Społeczeństwo Betel jest specyficzne, ale to tylko nadaje jeszcze lepszego klimatu tej powieści. Niektóre wątki skłaniają do refleksji, inne przerażają. Znaleźć można tutaj wiele ukrytych znaczeń, podkreślona jest siła kobiet, które mają odwagę nie zgadzać się z zasadami rządzącymi w miasteczku. Jeśli macie ochotę na ciekawą fantastykę z intrygującą fabułą to polecam tę książkę. Mnie nie zawiodła, dobrze spędziłam z nią czas. 

Główną bohaterką jest szesnastoletnia Immanuelle, która piętnowana jest przez społeczeństwo. Jej matka miała zostać kolejną żoną proroka, ale związała się z mężczyzną z Peryferii, który uważany był za gorszego. On został spalony na stosie, a kobieta z rozpaczy postradała zmysły, a potem zmarła przy porodzie. Immanuelle jest przez to uważana za gorszą, nie czuje się dobrze w Betel. Na skraju miasteczka rozciąga się mroczny Czarnolas, w którym podobno zamieszkują wiedźmy. To miejsce zakazane, nikt nie może się zbliżać do tego miejsca. Jednak Immanuelle zostaje przypadkowo zwabiona do zakazanego lasu. Otrzymuje tam dziennik swojej matki, w którym kobieta wspomina o czterech klątwach, które mają pojawić się w miasteczku. Immanuelle za wszelką cenę chce temu zapobiec, ale nie ma pojęcia z czym będzie musiała się zmierzyć... Muszę przyznać, że autorka wykreowała nie tylko ciekawy świat, ale również bohaterów. Oprócz mieszkańców Betel mamy tutaj również przerażające wiedźmy, które pragną się zemścić. Wszystko to tworzy jeszcze bardziej mroczny klimat, który wciąga czytelnika w tę historię jeszcze mocniej. Główna bohaterka zmierzy się z okrucieństwem i niesprawiedliwością, które mogą przerażać. To enigmatyczna opowieść, w której jest też trochę magii i nie brakuje tu interesujących i mrocznych wydarzeń. 

Styl pisania autorki jest plastyczny, barwny, a przy tym lekki. Pojawiające się tutaj opisy nie nudziły, a wręcz przeciwnie. Cały ten mroczny klimat i wykreowany świat intryguje już od pierwszych stron. Narracja jest trzecioosobowa i właśnie taka idealnie mi tu pasuje. 

"Godzina wiedźm" to książka z gatunku fantastyki, która wciąga w swój mroczny klimat. To okrutna historia o niesprawiedliwości, o zasadach Kościoła, o walce z ciemnością, o zemście i też o nadziei. To nie jest po prostu książka o wiedźmach. To coś więcej, mamy tutaj trochę ukrytych znaczeń, ważna jest tu siła kobiet i walka o sprawiedliwość. Jestem zaskoczona, że jest to debiut autorki i już teraz czekam na kolejne jej książki. Warto poznać ten wykreowany świat, dlatego polecam dać tej książce szansę. 

"Naprawdę tak trudno ci uwierzyć, że w Czarnolesie może mieszkać coś, co się czegoś domaga? Że te legendy są prawdziwe. Wiedźmy, choć zginęły, nigdy nie odeszły, a teraz chcą... [...] - Zemsty."

Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni internetowej Tania Książka, w której znajdziecie ciekawą beletrystykę i literaturę piękną
32 komentarze:

 1. Zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się ta książka bardzo interesujaca. Lubię te klimaty, więc możliwe, że przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka przewija mi się w internetach już od jakiegoś czasu i być może kiedyś po nią sięgnę. Jednak na razie czytam te książki, na których przeczytaniu zależy mi dużo bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa tej książki i mam na nią oko, właśnie ze względu na ukryte znaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z ciekawości bym zajrzała do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam motywy wiedźm! bardzo chętnie sięgnę, bo to może być coś dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie bym przeczytała :D Muszę tylko sb założyć kartę w bibliotece.
  Pozdrawiam!
  Mój blog: Wildfiret

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka przyciąga spojrzenie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi naprawdę intrygująco!

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie już sam tytuł przyciąga do tej książki, a co dopiero fabuła :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tym razem nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam serdecznie ♡
  Uuu jak najbardziej moje klimaty! Uwielbiam zanurzyć się w mrocznej fantastyce. Jeżeli to debiut, to książka zaciekawia mnie tym bardziej. Lubię debiuty :) Świetna recenzja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sprawdzić czy się spodoba, mnie bardzo wciągnęła. ;)

   Usuń
 13. Fabuła wydaje się całkiem ciekawa. Tym bardziej chętnie przeczytam, jeśli to dobry debiut. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. To coś bardzo dla mnie :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Już sam tytuł sprawia, że chcę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Rzadko sięgam po fantastykę, ale tutaj czuję się skuszona :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. Chętnie zajrzę również na Twojego bloga. :)

Copyright © 2016 Czytam wszystko. , Blogger