poniedziałek, 21 maja 2018

Mimo wszystko - Agnieszka Monika Polak

Tytuł: Mimo wszystko

Autor: Agnieszka Monika Polak

Wydawnictwo: Novae Res

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki. Książki ''Ślad przeznaczenia'' i ''Dalekie podróże z Bliską'' spodobały mi się i chętnie zabrałam się również za tę pozycję. Ta powieść jest debiutem, więc pewnie od tej powinnam zacząć, ale jak często mi się zdarza - zrobiłam inaczej. :) Już sam opis, który jest na okładce mnie zainteresował, a w szczególności zdanie: ''Jeżeli jesteś pełna kompleksów, nie lubisz swojego ciała i wydaje Ci się, że Twoje życie jest niekończącym się pasmem problemów, przeczytaj tę książkę!''

Ewa jest dojrzałą i sympatyczną kobietą, która mieszka w Koszalinie. Zmaga się z wieloma problemami, a także z niepełnosprawnością, która pozostała po chorobie Heinego-Medina. Mimo tego wszystkiego stara się iść przez życie z uśmiechem na twarzy, nie poddaje się i walczy z przeciwnościami losu. Historię Ewy opowiada nam jej przyjaciółka Monika. Chociaż kobiety dzieli spora różnica wieku to są sobie bliskie i oddane. To opowieść o silnej kobiecie, która oparta jest na autentycznych wydarzeniach.

Główna bohaterka tej opowieści Ewa jest taką kobietą, która dla niejednej osoby może stać się wzorem, motywacją i podporą. To niezwykle ciepła i wyrazista postać, która mimo tego co ją spotkało walczy o siebie i o lepsze życie. Udowadnia nam, że pomimo problemów można czerpać radość z życia, można być uśmiechniętym i silnym. Taka postawa pozwala nam spojrzeć na wiele spraw z zupełnie innej perspektywy, pozwala nam zastanowić się nad własnym życiem. Czytając o losach Ewy, o leczeniu, rehabilitacji, o wciąż napływających nowych problemach byłam często pod wrażeniem tego, jak świetnie sobie ona radzi. Nie da się jej nie lubić i nie szanować. Jest życzliwa i niezwykle uczynna i chociaż sama jest niepełnosprawna to nikomu nie odmawia pomocy. Jej przyjaźń z Moniką również zasługuje na uwagę. Jak już wspomniałam - łączy je spora różnica wieku (szesnaście lat), ale nie stanowi to dla tych kobiet żadnej trudności. Monika mieszka w Lublinie, w tej historii ją również poznajemy. Czytając tę książkę tutaj też miałam wrażenie, że autorka podarowała tej bohaterce wiele z samej siebie. Obie kobiety bardzo polubiłam, są takie ludzkie, takie jak my.

Muszę przyznać, że historia Ewy opowiedziana przez Monikę jest naprawdę warta poznania. Dzięki niej możemy bliżej przyjrzeć się niepełnosprawności głównej bohaterki, poznać jej codzienność i walkę o zdrowie. Tak jak już wspomniałam - na wiele spraw możemy spojrzeć inaczej. Chyba każdemu zdarza się narzekać na swoje ciało, wiele osób ma kompleksy, a chyba wszyscy jakieś problemy, nieważne czy mniejsze czy większe. Zdarza nam się marudzić, poddawać i widzieć wszystko w ciemnych barwach. Ewa pokazuje nam, że mimo wszystko można bardziej cieszyć się życiem, uświadamia nam, że wiele można przetrwać. Można dzięki jej losom zastanowić się nad sobą i swoimi problemami, czy rzeczywiście są nie do pokonania?

Sporo się dzieje w życiu Ewy, więc również i w tej historii. Może i akcja nie jest jakoś bardzo dynamiczna, ale jednak o wielu sprawach tutaj przeczytamy. Narracja jest tu pierwszoosobowa, bo Monika opowiada nam o życiu swojej przyjaciółki. Pomimo poważnej tematyki książkę czyta się lekko, bo autorka w przystępny sposób ją napisała. Ta opowieść jest oparta na autentycznych wydarzeniach, dlatego jeszcze bardziej mnie ona intrygowała.

''Mimo wszystko'' to książka poruszająca ważny temat, ale jest przy tym ciepła, a nawet czasami zabawna. Wywołuje w czytelniku refleksje, pozwala na zastanowienie się nad swoim życiem i można dzięki niej spojrzeć na pewne aspekty z innej perspektywy. To historia, którą warto poznać, bo Ewa jest naprawdę ciekawą postacią. Zmaga się z różnymi problemami, ale nie poddaje się i potrafi zarazić optymizmem i zmotywować. Lubię takie książki, które zmuszają do myślenia i jeśli Wy też takie lubicie to dajcie szansę tej pozycji.

''Wracam w tym momencie do słów świętej pamięci babci Ewy, która mówiła: „Rzuć za siebie, a będzie przed tobą”. To niesamowicie mądry i ponadczasowy przekaz, mówiący o tym, że człowiek zbiera to, co zasiał. Oznacza to, że cokolwiek wysyłamy lub czynimy światu powróci do nas.''

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce.

64 komentarze:

 1. Mam tę książkę w planach i jestem jej bardzo ciekawa.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie przeczytam Twoją opinię o tej książce. :)

   Usuń
 2. Czytałam. Autorka ujęła mnie tym, że opisała życie swojej przyjaciółki. Mało kto by się na to zdobył. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka coś mi mówi, opis również. Mam wrażenie, ze ją czytałam ale jakoś specjalnie nie utkwiła mi w pamięci. Chyba będę musiała do niej wrócić aby wyrobić opinię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swoją opinię zawsze warto wyrobić, a myślę, że to naprawdę wartościowa książka. :)

   Usuń
  2. Tym bardziej warto się nią zainteresować :)

   Usuń
 4. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki :) Będę musiała to nadrobić :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem warto poznać twórczość autorki. ;)

   Usuń
 5. " Wszystko co nas spotyka, ludzie, których poznajemy mają zawsze do odegrania jakąś rolę w naszym życiu- w życiu nie ma przypadków"- ten przekaz autorki najbardziej mi utkwił w pamięci. Polecam gorąco tę książkę )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też utkwił w pamięci i często się nad tym ostatnio zastanawiam. :)

   Usuń
 6. Nie jest moje 'must have', ale jeżeli kiedyś znajdę chwilę będę ją miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam. Na początku sceptycznie podchodziłam do książki i całej fabuły, a ostatecznie spodobała mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepadam za zabawnymi, ale i ciepłymi historiami, które są w stanie wnieść coś pozytywnego w moje życie. Tę chciałabym poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też lubię takie historie i ta właśnie taka jest. ;)

   Usuń
 9. Myślę, że jest to bardzo wartościowa pozycja. Piękny cytat na końcu. Staram się kierować właśnie taką zasadą, by dawać dobro, bo ono wraca. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj jest więcej takich cytatów. To naprawdę wartościowa książka. :)

   Usuń
 10. Myślę że powinno być więcej takich wartościowych książek...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zainteresowałam się nią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto dać jej szansę i wyrobić sobie własne zdanie. :)

   Usuń
 12. Z chęcią zapoznam się z tą książką ^^ Pozdrawiam i dziękuję bardzo za odwiedziny ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa propozycja czytelnicza. Będę miała ją na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie słyszałam o niej wcześniej, ale zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie dałabym jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawie i zachęcająco napisane!

  OdpowiedzUsuń
 17. podoba mi się tytuł powieści, bo kojarzy mi się z piosenką zespołu Hey pod tym samym tytułem, więc już czuję do niej sympatię :P
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Warta uwagi. Tematyka trochę smutna, ale pozwala oswoić niepełnosprawność i pod chorobą dostrzec normalnych, zwyczajnych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 19. Skoro mówisz, ze to historia, która jest warta poznania, to muszę koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 20. mimo wszystko jestem zaciekawiona:D

  OdpowiedzUsuń
 21. Dopisuję do swojej listy, bo zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie moje klimaty, ale wiem, komu polecić :D Zastanawia mnie jednak okładka. Nie mogę zdecydować się, czy jest ładna czy paskudna :D

  Pozdrawiam i zapraszam:
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie moje klimaty czytelnicze ;) Jednak zdecydowanie temat interesujący!

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie czytałam tej książki ale Twoja recenzja bardzo mnie zaciekawiła i chętnie sięgnę po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Zaciekawiłaś mnie swoją recenzją. Myślę, że z pewnością kiedyś tą książkę przeczytam :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 26. Takie mądre książki najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Uwielbiam takie połączenie jak książka mówi o trudnych sprawach, ale w przystępny sposób...

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie, nie, książka zupełnie nie w moim guście :D

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. Chętnie zajrzę również na Twojego bloga. :)

Copyright © 2016 Czytam wszystko. , Blogger