poniedziałek, 20 czerwca 2022

Monster: Aileen Wuornos. Zrozumieć seryjną zabójczynię - Christopher Berry-Dee

Tytuł: Monster: Aileen Wuornos. Zrozumieć seryjną zabójczynię.

Autor: Christopher Berry-Dee

Wydawnictwo: Mova

Ilość stron: 272

Książki opowiadające o prawdziwych wydarzeniach zawsze bardzo mnie ciekawią. Nie inaczej też było tym razem. Muszę przyznać, że niewiele słyszałam o tej historii, dlatego też byłam bardzo ciekawa tej publikacji. Sporo się z niej dowiedziałam i wiem już znacznie więcej o sprawie Aileen...

Dzieciństwo Aileen Wuornos nie było łatwe. W wieku czterech lat razem z bratem zostali porzuceni przez matkę. Trafili do dziadków, gdzie Aileen była gnębiona psychicznie i fizycznie. Tułała się po ulicach, oddawała się za papierosy i pieniędze. Stała się seryjną zabójczynią skazaną na śmierć. Autor w swojej książce opowiada nam o jej życiu i śmierci, jako jeden z nielicznych miał z nią kontakt...

Tak jak już wspomniałam, nie wiedziałam zbyt dużo o historii Aileen. Czasem czytam lub słucham o kryminalnych sprawach, ale ta jakoś mi umknęła. Książki opowiadające o prawdziwych wydarzeniach często mnie szokują, ale i tak lubię po nie sięgać, dlatego też byłam ciekawa tej. To udany reportaż, osoby nieznające historii Wuornos dowiedzą się z książki o jej narodzinach, dzieciństwie, późniejszych losach. Również o morderstwach, które popełniała świadomie i bez poczucia winy, a nawet o jej śmierci. Autor przedstawił historię zabójczyni raczej w sposób ogólny, zabrakło mi trochę więcej szczegółów. Jednak nie da się ukryć, że dowiadujemy się z książki o każdym jej zabójstwie i o jej ofiarach. Nigdy nie poznamy prawdy dlaczego tak naprawdę zabijała. Mamy tutaj również słowa wypowiedziane przez Aileen, mamy fragmenty nagrań, ale sama Wuornos co chwilę zmieniała zeznania i ciężko stwierdzić jak było naprawdę. Jej losy pokazują również jaki wpływ na nią miało jej dzieciństwo i osoby, które spotkała. Przyznała się do winy, zaznaczając przy tym wielokrotnie, że jej kochanka nie miała z morderstwami nic wspólnego. Ciekawym dodatkiem książki są wywiady Aileen z autorem, a także jej wypowiedzi z przesłuchań i sali sądowej. 

W książce znajdziemy fakty dotyczące Wuornos. Podstawowe i ogólne, ale również bardzo interesujące, zwłaszcza dla osoby, która nie znała wcześniej tej historii. Może mogłaby potoczyć się inaczej, gdyby ktoś zareagował wcześniej... Każdy rozdział opowiada o innym zabójstwie i ofierze, dzięki czemu dobrze czyta się tę książkę. Na końcu mamy również kilka wypowiedzi specjalistów, co jest dobrym uzupełnieniem tej publikacji. Autor w konkretny sposób przedstawia nam fakty dotyczące zabójczyni, nie narzuca swojego zdania. Choć czuję lekki niedosyt to jednak mogę polecić książkę osobom, które nie znają jeszcze losów Aileen. Dowiedziałam się z niej sporo informacji, poznałam tę smutną i jednocześnie poruszającą historię. 

Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Ciekawym dodatkiem są wypowiedzi Aileen, specjalistów, wywiady, a także zdjęcia na samym końcu książki oraz podana chronologia wydarzeń. Wiem, że powstał film o Aileen Wuornos, więc z pewnością go obejrzę. 

"Monster: Aileen Wuornos. Zrozumieć seryjną zabójczynię" to udany i ciekawy reportaż. Dowiemy się z niego o losach Aileen, o jej zbrodniach i nie tylko. Osoby, które nie znają tej historii będą zadowolone z lektury, choć muszę przyznać, że leciutki niedosyt jednak mam. Nie da się jednak nie zauważyć, że to rzetelny reportaż, który warto poznać. Książki opowiadające o prawdziwych wydarzeniach często nie są łatwe i lekkie, tak jak opisane losy Aileen. Warto jednak dać szansę tej publikacji, bo jest dobrze napisana i sporo się niej dowiecie. 

"Większość z nas ma sumienie. Aileen Wuornos miała w tym miejscu mroczną pustkę."

Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni internetowej Tania Książka.
15 komentarzy:

 1. Będę miała ten tytuł na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto przeczytać tę książkę jeśli lubi się taki gatunek. ;)

   Usuń
 2. Poważny temat, często czytając o mordercach zastanawiam się co do tego doprowadziło, co siedzi w głowie takiej osoby ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się często nad tym zastanawiam czytając takie książki.

   Usuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tego reportażu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa tej książki. W ogóle wcześniej nie słyszałam o tej kobiecie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już tę książkę i faktycznie jest dobrze napisana, a osoby zainteresowane tą morderczynią sporo się o niej dowiedzą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo, fajnie, że są także opinie specjalistów, to zawsze dodaje innego wymiaru, takiego mniej sensacyjnego. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa propozycja, z czasem przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie do końca jest to mój klimat, ale fakt że czyta się szybko brzmi na jej korzyść ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Rzadko sięgam po reportaże, ale nie mówię tej książce nie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem bardzo ciekawa tej lektury, więc na pewno dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że ze względu na tematykę, raczej nie przebrnęłabym przez tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 12. To może być ciekawa lektura, ale chyba odłożę ją na czas powakacyjny. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Oj ta lektura zdecydowanie nie jest w moim guście, raczej nie przeczytam

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. Chętnie zajrzę również na Twojego bloga. :)

Copyright © 2016 Czytam wszystko. , Blogger