wtorek, 7 listopada 2017

Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz

Tytuł: Krzyżacy

Autor: Henryk Sienkiewicz

Wydawnictwo: Greg

''Krzyżacy'' to powieść, która została napisana ''ku pokrzepieniu serc'' dla Polaków, którzy byli wtedy pod zaborami. Miała dawać ona nadzieje na wyzwolenie oraz siłę i wiarę. Książka jest jedną z trudniejszych lektur szkolnych, ma wielu przeciwników, ale są też zwolennicy tej powieści. Muszę przyznać, że nie przeczytałam jej w szkole, dlatego teraz po wielu latach postanowiłam to nadrobić i wyrobić sobie o niej własne zdanie.

''Krzyżacy'' to książka historyczna opisująca konflikt jagiellońskiej Polski z Zakonem Krzyżackim w latach 1399-1410. Pojawia się również wątek miłosny, który przypadł mi nieco bardziej do gustu niż tło historyczne.
Głównym bohaterem powieści jest Zbyszko z Bogdańca, ale ważną rolę odgrywają również postacie drugoplanowe: stryj Zbyszka Maćko, Danusia, Jagienka i wielu innych. 

Cała historia rozpoczyna się w gospodzie ''Pod Lutym Turem'', w której Maćko i Zbyszko napotykają dwór księżnej Anny Danuty. To właśnie wtedy Zbyszko zakochuje się w Danusi - dwórce, która grała na lutni i pięknie śpiewała. Bohater zostaje rycerzem dziewczyny i ślubuje jej trzy pawie czuby z hełmów krzyżackich.
Dalsze losy bohatera są ciekawe i barwne, jednak nie wszystko idzie pomyślnie. Zostaje skazany na ścięcie na szubienicy, gdzie ratuje go Danusia. Po jakimś czasie poznaje Jagienkę, którą polubiłam bardziej niż Danusię. Ukochana Zbyszka zostaje porwana, pojawia się jej ojciec Jurand, którego Zakon okrutnie potraktował. Cały czas również trwa konflikt polsko-krzyżacki, który kończy się w bitwie pod Grunwaldem.

Świeżo po przeczytaniu lektury mogę stwierdzić, że na pewno nie jest to łatwa książka. Mamy tutaj do czynienia z dość trudnym językiem, do którego przyzwyczaiłam się dopiero po kilku stronach. Pojawiają się rozbudowane i obszerne opisy przyrody. Jednak opisów wewnętrznych przeżyć bohaterów nie ma zbyt wiele. Jest duża ilość przeróżnych wątków, które potrafią wciągnąć niejednego czytelnika.
Przyjemnie czytało mi się o rycerskich zwyczajach i tradycjach, o tym jak się wtedy żyło. W dzisiejszych czasach niektóre zachowania mogą nawet dziwić. Czytając tę powieść czułam różne emocje - przeżywałam wszystko razem z bohaterami, żal mi było niektórych postaci, niektórzy za to potrafili rozbawić, ale przede wszystkim czuje się niechęć do Zakonu Krzyżackiego, do ich postępowania.
Nie żałuję, że sięgnęłam po tę książkę. Chociaż wiele jest krytycznych uwag o tej lekturze to nie mogę powiedzieć, że książka jest zła, mi się spodobała. Nie jest może rewelacyjna, nie każdemu przypadnie do gustu, ale warto przeczytać i się z nią zapoznać. Fabuła według mnie jest interesująca i chociaż czasami akcja zwalniała i trzeba było przebrnąć przez nie zawsze ciekawe opisy to dobrze mi się ją czytało.

14 komentarzy:

 1. Gdy zobaczyłam tytuł postu wiedziałam, że muszę przyjść i Ci pogratulować - GRATULACJE *fanfary*
  Nie dałam rady przeczytać Krzyżaków, ledwo zmęczyłam film. Jest to JEDYNA lektura której nie przeczytałam, po prostu NIE.
  NIE i nie mówmy o tym więcej ;)


  booklicity.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W szkole również nie dałam rady przeczytać tej książki, dopiero po kilku latach postanowiłam spróbować i nie było tak źle jak myślałam. ;)

   Usuń
 2. Kurczę, nie przebrnęłam przez tę książkę :) Ale film mi się podobał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za pierwszym podejściem również nie mogłam przebrnąć, dopiero po kilku latach się przekonałam. ;)

   Usuń
 3. Mnie Krzyżacy się nie za bardzo podobali, a jestem fanką Sienkiewicza:) Całość przeczytałam dopiero grubo po zakończeniu edukacji, a gimnazjum nie przebrnęłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie jest to łatwa lektura trzymająca w napięciu. ;) Również i ja przeczytałam tę powieść dopiero po wielu latach od skończenia szkoły. ;)

   Usuń
 4. A ja lubię "Krzyżaków" :) Przeczytałam powieść jednym tchem, kiedy chodziłam jeszcze do podstawówki i zachwyciło mnie wszystko - od historii aż po piękny, barwny język :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też ta lektura się spodobała, chociaż nie jest to łatwa książka. ;)

   Usuń
 5. Moje stosunku z Sienkiewiczem są dość... niejasne ;P Jak "W pustyni i w puszczy" mi się podobało, "Potop" to była męka, ale taka, która dało się przeżyć, tak "Quo Vadis" rzuciłam po kilku stronach ;P "Krzyżaków" akurat nigdy nie musiałam czytać, dlatego też nie poznałam ich ;P

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ''Krzyżaków'' musiałam czytać w gimnazjum, ale wtedy tego nie zrobiłam. Dopiero po wielu latach. ;)

   Usuń
 6. Może i ja po wielu latach sięgnę po tę książkę. W gimnazjum ograniczyłam się do filmu (pamiętam że był nagrany na starej kasecie i obraz cały "skakał"). Na pewno jeszcze nie jestem na to gotowa, bo sięgam teraz po powieści z nieco lżejszym językiem, ale wiem, że kiedyś powinnam zmierzyć się z tą treścią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film również oglądałam, ale dopiero po latach zabrałam się za książkę. Chciałam ją przeczytać i wyrobić sobie o niej własne zdanie. ;)

   Usuń
 7. Tak tej książki nie lubię, nawet nie dałam rady przez nią przebrnąć. Jest strasznie ciężka i nieprzyjemna.


  https://ksiazkowcexx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie jest to łatwa książka. Za drugim podejściem dopiero ją przeczytałam. ;)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. Chętnie zajrzę również na Twojego bloga. :)

Copyright © 2016 Czytam wszystko. , Blogger