piątek, 8 listopada 2019

Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek - Łukasz Modelski

Tytuł: Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek

Autor: Łukasz Modelski

Wydawnictwo: Znak

Nie czytałam poprzednich książek autora, ta skusiła mnie przede wszystkim swoją tematyką. To pozycja, w której szczegółowo omawiane są tematy kulinarii występujące w literaturze. Jeśli jesteście ciekawi co jedli i pili bohaterowie książek to tutaj znajdziecie sporo informacji.

Łukasz Modelski od kilku już lat prowadzi w radiowej Dwójce rozmowy kulinarno-literackie o nazwie "Droga przez mąkę". W swojej publikacji przedstawia nam 50 takich wywiadów, w których omawiana jest kuchnia występująca w literaturze. Jego rozmówcami są osoby, które wiedzą wiele na ten temat i z dużym zaangażowaniem wdają się w dyskusje.

Nie czytałam nigdy takiej pozycji, która w całości opowiada o kulinarii w literaturze, w której to właśnie jedzenie i picie w książkach są jej głównym tematem. To dla mnie zupełnie coś nowego, więc byłam bardzo ciekawa tego tytułu. Podoba mi się to, że autor opowiada o literaturze nie tylko tej bardziej współczesnej, ale również o tej antycznej. Przeczytamy tutaj o różnych czasach i epokach, ale także o wielu krajach, o ich upodobaniach kulinarnych, czasem też rozmówcy opowiadają o swoich doświadczeniach i wspomnieniach. Muszę przyznać, że nie znałam wszystkich omawianych tutaj książek, nie słyszałam o wspomnianych autorach, ale po niektórych wywiadach mam ochotę ich poznać. Łukasz Modelski wraz ze swoimi gośćmi prowadzi ciekawe dyskusje, w których dzielą się swoimi spostrzeżeniami, swoimi interpretacjami, często przytaczają cytaty z książek. To rozmowy prowadzone na wysokim poziomie i od razu widać jaką ogromną wiedzę posiadają rozmówcy. Zastanawialiście się kiedyś, co jedzą i piją bohaterowie różnych powieści? Tutaj przeczytacie mi.in. o Mistrzu i Małgorzacie, o Jamesie Bondzie, o bohaterach "Lalki", a nawet o postaciach mitologicznych.

Dzięki tej książce dowiedziałam się wielu nowych informacji nie tylko o kuchni i literaturze. Nie uda mi się ich wszystkich zapamiętać, bo jest ich naprawdę sporo, niektóre były naprawdę ciekawe, inne trochę mniej. "Droga przez mąkę" to intrygująca publikacja i ogólnie jestem zadowolona z lektury, ale czasem mnie trochę przytłaczała. Nie tylko nadmiarem nowych dla mnie informacji, ale także tym, że nie jest to łatwa książka. Myślę, że to może dlatego, że wcześniej nie interesowałam się takim tematem, że dla mnie było to coś nowego. Osoby zainteresowane taką tematyką na pewno będą zadowolone z niej jeszcze bardziej, bo znajdą tutaj niebanalne i naprawdę ciekawe rozmowy. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału można znaleźć przepis, który często jest zaczerpnięty z literatury albo jest zbliżony do omawianych w niej potraw. Na pewno wypróbuję kilka z nich, ale niektóre są zdecydowanie nie dla mnie. Bardzo mi się podoba pomysł z tymi przepisami, można spróbować ulubionego jedzenia książkowych bohaterów.

Wspomniałam już wcześniej, że nie czyta się tej książki łatwo. Zapisane tutaj rozmowy są szczegółowe, rozmówcy nie używają lekkiego języka, ale wszystko jest jednak zrozumiałe i interesujące. W tej pozycji znajdziecie także ciekawe ilustracje, które idealnie pasują do rozpoczynającego się rozdziału. Na końcu są również biogramy rozmówców, z których możemy się o nich dowiedzieć czegoś więcej, co dla mnie jest plusem.

"Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek" to ciekawa publikacja, w której znajdziecie wiele rozmów opowiadających o kulinarii w literaturze. Jest tutaj wiele różnych wywiadów, które dostarczą sporo nowych informacji. Nie jest to książka lekka, czasem musiałam ją na chwilę odłożyć, ale uważam, że jest ciekawa i nie żałuję, że ją przeczytałam. Osoby zainteresowane taką tematyką będą z niej na pewno zadowolone.

"Wydaje mi się, że mamy mniejsze przywiązanie do potraw narodowych. Jesteśmy przywiązani w tym sensie, że pewne smaki po prostu lubimy, ale żebyśmy kuchnie traktowali jako dobro narodowe, to nie."

Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni internetowej:61 komentarzy:

 1. Ech... Na początku przeczytałam Droga przez mękę, a nie mąkę :D Książka wydaje się być całkiem interesująca, chociaż na razie raczej sobie ją odpuszczę.
  Pozdrawiam :)
  https://life-ishappiness.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też ten tytuł tak właśnie przeczytałam na początku. ;)

   Usuń
 2. Ta książka na pewno zainteresuje moją mamę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham książki, ale też kocham kulinaria, więc ta publikacja jest w sam raz dla mnie ;). Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również najpierw doczytałam "droga przez mękę " i po Twojej opinii widzę że zbyt dalekie to nie było 😂
  Książka raczej nie dla mnie
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie książka mi się spodobała, jest naprawdę dopracowana i ciekawa, czasem tylko trochę mi się dłużyła. ;)

   Usuń
 5. Pod pewnym względem jest to ciekawa publikacja, ale nie na tyle, by po nią na razie sięgnąć.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Rozumię że obok kuchni zauroczyła Cię elokwencja bohaterów i rozmówców.
  Dość oryginalny sposób na rozmowę, ale kto nie rozmawia w kuchni ten nic nie wie o gotowaniu🥰

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmówcy wiedzą o czym mówią, widać, że mają sporą wiedzę. To naprawdę ciekawe rozmowy. ;)

   Usuń
 7. Tytuł już brzmi ciekawie, a jeśli nie jest to tylko zbiór przepisów, to tym lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Może będziesz zdziwiona ale ja podziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem nie moje klimaty ♥

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa publikacja! Poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Powiem Ci, że czytając tekst okładki musiałam się zastanowić co tak właściwie jest napisane. Na pewno pozycja inna niż wszystkie, co wyróżnia ją spośród reszty, ale niestety nie dla mnie. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno książka się wyróżnia, ale rozumiem, że nie każdy takie lubi. ;)

   Usuń
 12. Myśle ze to idealna książka dla fanów gotowania. Faktycznie książka całkiem inna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie idealna też dla fanów literatury, bo odgrywa ona tutaj też bardzo ważną rolę. ;)

   Usuń
 13. Nie jestem przekonana, czy to książka dla mnie. Może za jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Boli mnie trochę ten tytuł. Bo dlaczego "Literatura dla KUCHAREK"? Czy to nie jest w tym momencie podkreślenie, że tylko kobiety interesują się kuchnią? Halo, mężczyźni też z chęcią poczytają tę książkę.
  Podoba mi się zamysł łączenia literatury i kuchni. Gotować kocham, zdobywać nowe informacje również, także dlaczego nie? Zresztą już miałam okazję przejrzeć kilka przepisów z tej książeczki w ramach wyzwania na Instagramie :D. Fajna pozycja.
  Pozdrawiam.

  http://demoniczne-ksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tytuł rzeczywiście mógłby być inny, bo to zdecydowanie nie jest książka tylko dla kobiet. Również i mężczyznom może się spodobać. ;)

   Usuń
 15. Nie czytałam nigdy czegoś podobnego. Może się skuszę, z czystej ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też właśnie nie czytałam wcześniej takiej książki i dlatego się na nią zdecydowałam. ;)

   Usuń
 16. Mam wrażenie, że tę książkę napisał prawdziwy pasjonat tej dziedziny :) Temat tak osobliwy, że aż się ma ochotę zapoznać z tymi wszystkimi ciekawostkami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawostek jest tutaj naprawdę sporo, wieku rzeczy o kuchni w literaturze można się dowiedzieć. ;)

   Usuń
 17. Ksiązka wydaje mi się bardzo ciekawa.
  Bardzo możliwe że ją kupię...

  OdpowiedzUsuń
 18. Może przeczytam jako ciekawostkę :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kucharką zdecydowanie nie jestem więc nie będę się zagłębiać 😂

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka zdecydowanie dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 21. Może w wolnej chwili, teraz nie mam gdzie jej wcisnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja też przeczytałam "droga przez mękę" :) Tytuł jest chyba zamierzonym zabiegiem literackim, założę się, że takich pomyłek będzie sporo. Niemniej jednak ksiązkę mam komu polecić. Moja ciocia lubuje się w takich kulinarnych tematach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj głównym tematem jest kuchnia w literaturze, ale to naprawdę ciekawe połączenie. :)

   Usuń
 23. Tym razem muszę podziękować, bo jakoś nie czuje mięty.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ooo... czuję, że mogłaby mnie ta książka zainteresować!

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam. Może zacznę od tytułu, który jest genialny i zaskakujący. Okładka też ciekawa i miła dla oka a to ważne. Lubię Kulinaria więc książka wydaje się być dla mnie. Kocham jedzenie zwłaszcza w otoczeniu bliskich to jak rytuał jak miłość... pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To książka o kuchni w literaturze, ale jest naprawdę dopracowana i ciekawa. ;)

   Usuń
 26. No i to może być bardzo ciekawe. Ja polecam natomiast "Historię polskiego smaku" o naszej rodzimej kuchni przez kolejne wieki. Bardzo ciekawie napisana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałam o tej książce, sprawdzę o czym jest dokładnie i może się skuszę. ;)

   Usuń
 27. Bardzo ciekawy tytuł. Naprawdę bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 28. Interesująca propozycja! Prywatnie niekoniecznie chciałabym kupić, ale dla biblioteki mogę zamówić ;)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja wam mogę polecić bardzo dobrą firmę Rybik cukrowy w Warszawie .Sam z tej firmy już nie raz korzystałem i zawsze wszystko było bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 30. Moja znajoma kilka tygodni temu powiedziała mi o bardzo ciekawiej ofercie scrabble słownik .Ja na pewno na tę stronę wejdę.

  OdpowiedzUsuń
 31. 54 yr old Executive Secretary Eleen Burnett, hailing from Keswick enjoys watching movies like "Awakening, The" and Community. Took a trip to Redwood National and State Parks and drives a Jaguar C-Type. odwiedzana strona

  OdpowiedzUsuń
 32. 25 yrs old Desktop Support Technician Elise Breeze, hailing from Frontier enjoys watching movies like Eve of Destruction and Singing. Took a trip to Historic Town of Grand-Bassam and drives a Ram Van 3500. mozesz sprawdzic tutaj

  OdpowiedzUsuń
 33. Dużo się dowiedziałem z tego blogu. Na ten blog na pewno będę wracał.

  OdpowiedzUsuń
 34. Od bardzo dawna wchodzę na ten blog. Każdy kto wejdzie na ten blog to może się dowiedzieć bardzo dużo.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. Chętnie zajrzę również na Twojego bloga. :)

Copyright © 2016 Czytam wszystko. , Blogger