czwartek, 4 sierpnia 2022

Refluks - Kimberly A. Tessmer

Tytuł: Refluks 

Autor: Kimberly A. Tessmer

Wydawnictwo: Kobiece 

Ilość stron: 184


Bardzo zaciekawiła mnie seria wydawnictwa Kobiecego 'Leczenie odżywianiem'. Wybrałam dla siebie książkę o refluksie, bo niewiele wiem na temat tej przypadłości, a czasem i ja zmagam się z problemem zgagi. Byłam ciekawa czego dowiem się z tej publikacji i już teraz mogę zdradzić, że to naprawdę pomocna lektura. 

Uczucie pieczenia w przełyku i ból w klatce piersiowej zwane jest powszechnie zgagą, a tak naprawdę jest to refluks. Regularnie powtarzające się cofanie kwasów żołądkowych może prowadzić do refluksowej choroby przełyku (GERD). 
Z tym niekomfortowym i uciążliwym problemem można walczyć, czasem wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w codziennym życiu. Kimberly A. Tessmer jest m.in. dietetyczką, która dzieli się swoją wiedzą i poradami w tej książce.

Jeśli dotyczy Was problem refluksu to zdecydowanie warto przeczytać tę publikację. Niestety ja również czasem doświadczam tego problemu, dlatego też zdecydowałam się na tę książkę. Refluks zwany powszechnie zgagą bywa uciążliwy i niekomfortowy, a czasem wystarczą małe zmiany, aby pozbyć się tej przypadłości. Autorka w swojej publikacji wyjaśnia czym jest refluks kwasowy, zgaga i choroba refluksowa przełyku, jakie są ich objawy, jak je diagnozować i jakie są ich przyczyny. Nie brakuje również porad jak leczyć tę dolegliwość, jak się prawidłowo odżywiać, jak zmienić nawyki żywieniowe. 

Mnie najbardziej zaciekawił rozdział mówiący o produktach, które często są głównymi sprawcami zgagi oraz o produktach, które pomagają z tym problemem. Jest sporo domowych sposobów na walkę ze zgagą, które warto poznać. W ostatnich rozdziałach autorka radzi jak planować zakupy i czytać etykiety, ale przedstawia nam także gotowy jadłospis na 14 dni, który może być inspiracją do zmiany nawyków żywieniowych. Warto sięgać po takie produkty, które nie będą powodować zgagi i o nich również wiele tutaj przeczytacie. Autorka dzieli się swoją wiedzą, ale wiele razy zaznacza, że z takimi dolegliwościami należy skonsultować się z lekarzem. 

Książkę czyta się bardzo dobrze. Jest napisana lekkim i przystępnym językiem, autorka dodaje również różne ciekawostki w każdym rozdziale, które warto znać. Na końcu znajdziecie też najczęstsze pytania zadawane dietetykowi na temat refluksu i odpowiedzi.

"Refluks" to książka, którą warto przeczytać jeśli macie problem ze zgagą lub jeśli taki problem ma ktoś z Waszych bliskich. Dowiecie się z niej sporo cennych informacji, znajdziecie tu wiele porad, które pomogą z takimi dolegliwościami. Autorka w przystępny sposób omawia refluks, nie brakuje tutaj również doniesień medycznych i wskazówek dotyczących planowania posiłków. Znalazłam w tym poradniku właśnie to czego szukałam. 

"Badania wykazały, że liczba osób, którym przynajmniej raz w tygodniu doskwiera refluks, zwiększyła się o 50% w ciągu ostatnich dziesięciu lat, przy czym kobiety zdają się podatniejsze na tę dolegliwość."

Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni internetowej Tania Książka.34 komentarze:

 1. Czytałam ostatnio z tej serii ,,Zdrowe jelita":)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten problem niestety występuje u mnie w rodzinie dość licznie, więc chętnie przeczytam tę publikację.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele osób zmaga się z tym problemem, oby znaleźli dla siebie pomocne porady w tej książce ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem nie zdecyduję się na lekturę, kompletnie nie odnajduję się w temacie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Skuszę się, choć chwilowo nad refluksem zapanowałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobre! Wiele osób ostatnimy czasy cierpi na refluks.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak, dlatego warto czytać takie książki.

   Usuń
 7. Przydatna książka , nawet jeśli się nie zmaga z tym schorzeniem. Nigdy nic nie wiadomo kiedy się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie mam w planach czytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Coraz więcej osób dotyka ten problem, więc zawarte w tej książce rady jak sobie z nim poradzić mogą być przydatne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie poradniki zawsze warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak ja się ciesz, że nie ten problem nie dotyczy!

  OdpowiedzUsuń
 12. Problem powszechny, a rozwiązanie może być na talerzu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książek o właściwym odżywianiu nigdy dosyć!

  OdpowiedzUsuń
 14. Refluks ostatnio dotyka wiele osób. Myślę, że to przydatna książka.

  OdpowiedzUsuń
 15. Coś dla mojego taty, on się smaga z refluksem :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam inną książkę tej autorki. Przyznaję, że pisze niezwykle przystępnie

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. Chętnie zajrzę również na Twojego bloga. :)

Copyright © 2016 Czytam wszystko. , Blogger