środa, 28 września 2022

Akademia Dobra i Zła - Soman Chainani

Tytuł: Akademia Dobra i Zła 

Autor: Soman Chainani

Wydawnictwo: Jaguar 

Cykl: Akademia Dobra i Zła 

Tom:

Ilość stron: 496


Dawno nie czytałam fantastyki, a przeglądając różne tytuły to właśnie ta książka zaciekawiła mnie najbardziej. Widziałam na jej temat sporo dobrych opinii, a jej opis jeszcze bardziej zachęcił mnie do lektury. Jest to książka skierowana raczej do młodszych czytelników, ale muszę przyznać, że i ja świetnie spędziłam z nią czas! 

Przyjaciółki Sofia i Agata rozpoczynają naukę w baśniowej Akademii Dobra i Zła. Dzieci w szkole uczą się jak być bohaterami lub czarnymi charakterami w baśniach. Sofia jest przekonana, że trafi do Akademii Dobra, odkąd pamięta uwielbia śliczne sukienki i spełnia sporo dobrych uczynków. Z kolei Agata woli czarne, workowate ubrania i izoluje się od świata i innych ludzi. Kiedy trafiają do Bezkresnej Puszczy okazuje się, że przeznaczenie zamienia ich losy. Piękna Sofia trafia do Akademii Zła, by uczyć się rzucania klątw i pielęgnacji brzydoty. Agata ląduje w Akademii Dobra, w której spotka się z pięknymi księżniczkami i książętami, będzie uczyć się etykiety i dbania o swój wygląd. Czy doszło do pomyłki? A może pokaże ona jakie naprawdę są obie dziewczyny?

Tak jak już wspomniałam, jest to książka skierowana do trochę młodszych czytelników, ale i dorośli świetnie mogą się przy niej bawić, ja zostałam wciągnięta w ten świat już od pierwszych stron. Podoba mi się pomysł z Akademią Dobra i Zła, z zainteresowaniem czytałam o magii, o wszystkich wykreowanych stworzeniach, o zamkach, wróżkach i strasznych wilkach. Jest to baśniowa opowieść, która bardzo przypadła mi do gustu. Bohaterowie uczą się w szkołach różnych dziedzin, aby najlepsi uczniowie mogli zostać postaciami z baśni. Książka opowiada oczywiście o dobru i złu, ale także o przyjaźni, miłości, zaufaniu i odkrywaniu samego siebie. Na początku wydaje nam się, że autor opisuje dobro i zło według schematów, w których to dobro jest piękne, a zło brzydkie. W późniejszych rozdziałach jednak dobro miesza się ze złem, nie jest już stereotypowo. W tej książce dzieje się naprawdę sporo, nie ma tu miejsca na nudę. Plusem jest też to, że autor nie raz zaskakuje nowymi wydarzeniami. Jedyne co mi się nie do końca spodobało to przedstawienie dobra jako piękne księżniczki, których głównym celem jest zdobycie księcia, a zła jako odrażające czarne charaktery, które muszą skończyć tylko w jeden sposób. Z drugiej jednak strony takie właśnie są baśnie, więc mogłam przymknąć na to oko i dać się porwać fabule. Fabule, która skłania czasem do przemyśleń, ale też bawi i wciąga w ten magiczny świat. Z pewnością sięgnę też po kolejne części. Ta zakończyła się w takim momencie, że od razu chciałabym zacząć czytać kolejną. ;)

Sofia i Agata to główne bohaterki tej książki. Różnią się od siebie bardzo, ale są najlepszymi przyjaciółkami. Sofia wierzy, że znajdzie w Akademii Dobra swojego wymarzonego księcia, natomiast dla Agaty chłopcy mogliby nie istnieć. Ich poglądy zostaną poddane niemałej próbie, bo Sofia trafia do Akademii Zła, a Agata do Akademii Dobra, co jest ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich. Są przekonane, że doszło do pomyłki, ale czy na pewno? W nowym miejscu będą musiały zmierzyć się z wieloma problemami i po prostu wytrwać... Muszę przyznać, że polubiłam bohaterki i o każdej z nich czytałam z zainteresowaniem. Nie umiem wybrać czy losy Agaty czy Sofii bardziej mi się podobały, bo o jednej i drugiej z przyjemnością czytałam. Bohaterki pokazują, że dobro wcale nie musi być tak dobre, a zło tak złe jakby się wydawało. Tutaj jedno miesza się z drugim i nie wszystko jest oczywiste. Plusem są tu również postacie drugoplanowe. Wiele wnoszą do fabuły i sprawiają, że jest jeszcze ciekawsza. Z zainteresowaniem też czytałam o życiu w Akademii, o lekcjach, o czekającej bohaterów próbie... Mogłabym wiele więcej napisać o fabule, ale nie chcę zdradzać za dużo i zabierać Wam przyjemności z czytania. Jeśli lubicie fantastykę młodzieżową to polecam tę książkę, ja z chęcią sięgnę też po kolejne części. Ta zdecydowanie mnie do tego zachęciła. 

Polubiłam styl pisania autora, jest lekki i dobrze czytało mi się tę książkę. Miłym dodatkiem są rysunki na niektórych stronach, które zwracają uwagę. Narracja jest tutaj trzecioosobowa i taka właśnie świetnie tu pasuje. 

"Akademia Dobra i Zła" to bardzo ciekawy początek cyklu, który zachęcił mnie do poznania kolejnych części. To książka o dobru i złu, o przyjaźni, bólu, miłości i baśniach. Wciągnęła mnie od samego początku, z zainteresowaniem czytałam o losach dwóch przyjaciółek. Jest magicznie, baśniowo, jest tu ciekawie wykreowany świat. Dobrze spędziłam czas z tą książką i z przyjemnością wrócę jeszcze do poznanych bohaterów. 

"Tylko jeśli zniszczymy to, kim się nam wydaje, że jesteśmy, będziemy mogli docenić to, kim jesteśmy naprawdę". 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu:22 komentarze:

 1. Słyszałam już o tej książkę, ale jakoś nie ciągnie mnie do niej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Pierwsza część bardzo mi spodobała, więc na pewno też sięgnę po kolejne. ;)

   Usuń
 3. Czasem mam ochotę sięgnąć po fantastykę, tej książki nie znałam, ale zacznę jej szukać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, ma naprawdę ciekawy pomysł na fabułę. ;)

   Usuń
 4. Nie moje klimaty, ale okładka śliczna 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam teraz ochotę na fantastykę, ale ta książka jakoś mnie nie przekonuje

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo się cieszę, że cykl Cię od początku zaciekawił :D Muszę się mu bliżej przyjrzeć :D Dobrego wieczoru!

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak się zastanawiam czy ten cykl nie był wydany z innymi okładkami... niemniej fajnie, że warto przeczytać. Będę pamiętała o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, masz rację. Ta okładka jest filmowa, a raczej obwoluta. Książka jest w takiej samej okładce jak była wydana kiedyś. ;)

   Usuń
 8. Uwielbiam baśniowe klimaty i motywy baśni w książkach. Pomysł całkiem ciekawy, trochę faktycznie na książkę dla młodszych, ale może być wciągający. Jak będę miała okazję to z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi bardzo się spodobała, chociaż skierowana jest raczej do młodszych czytelników. ;)

   Usuń
 9. Rzeczywiście literatura dla młodszego odbiorcy, ale i takie czasami biorę na warsztat :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. Chętnie zajrzę również na Twojego bloga. :)

Copyright © 2016 Czytam wszystko. , Blogger