wtorek, 2 kwietnia 2019

Bitwy polskiego września - Apoloniusz Zawilski

Tytuł: Bitwy polskiego września

Autor: Apoloniusz Zawilski

Wydawnictwo: Znak


Nie sięgam często po książki historyczne, ale uznałam, że warto poznawać też inne gatunki i warto dowiadywać się nowych rzeczy, także tych o II wojnie światowej. Chociaż nie interesuję się jakoś bardzo tym tematem to jednak chciałam trochę poszerzyć swoją wiedzę, poczytać o wojnie, o tym jak to wszystko wyglądało. Ta książka pozwala nam na szczegółowe poznanie polskich bitew września.

1 września 1939 roku III Rzesza zaatakowała Polskę, co doprowadziło do wybuchu II wojny światowej. Polska nie zgodziła się na żadne kompromisy i nie uległa groźbom Hitlera. Zaczęła się okrutna wojna.
"Bitwy polskiego września" to książka, która że szczegółami opisuje pierwszy okres II wojny światowej, jej walki i losy dowódców i żołnierzy. Jest ona również hołdem złożonym przez autora "żołnierzom września".

Już na samym początku muszę wspomnieć o tym, że nie jest to łatwa lektura. Autor ze szczegółami opisuje chronologicznie wojenne zmagania, skupia się na dokładnym przedstawieniu nam każdej bitwy stoczonej w kampanii wrześniowej. Nie zapomina o opisaniu również polskiej armii, ich stanowisk i położenia. Jest tutaj dużo nazwisk i stopni wojskowych, dużo przypisów, które czasem są naprawdę długie. Wszystko to sprawia, że lektura jest bardziej wymagająca, trzeba poświęcić jej trochę czasu. Czasami książka mi się dłużyła, ale były też takie rozdziały, które naprawdę mnie zainteresowały. Widać,
że autor włożył w tę pozycję dużo pracy, bo jest to książka dopracowana i szczegółowa, ale mnie czasem ta drobiazgowość trochę przytłaczała. Może dlatego, że dopiero zaczynam czytać takie publikacje. Myślę, że książka jest nie tylko dla pasjonatów takiej tematyki. Dzięki niej można spojrzeć na wszystko dokładniej, można przeczytać o znanych nam wydarzeniach, ale również dowiedzieć się czegoś nowego.

Autor był oficerem wojska polskiego, historykiem i pisarzem. Był dowódcą baterii armii "Pomorze", brał udział w walkach. Podczas pisania tej książki wzorował się nie tylko na doświadczeniach żołnierzy, ale także na wielu innych źródłach, dzięki czemu możemy poznać szczegółowy przebieg bitew września oraz działania militarne. W lepszym zrozumieniu całej tej wojskowej tematyki pomagają nam liczne mapy zamieszczone w książce oraz beletryzowane fragmenty i autentyczne cytaty.

Moim zdaniem to ważna i warta poznania książka opisująca wydarzenia, które zmieniły losy polskiego narodu. Przedstawia nam nie tylko całościowe opisy walk, ale pokazuje nam również odwagę i bohaterstwo polskich żołnierzy. Został tutaj również poruszony wątek Anglii i Francji, ich niezaangażowanie się w kampanię wrześniową. Autor dzieli się również swymi wnioskami, prezentuje wspomnienia walczących żołnierzy oraz różne błędy polityczne. Na końcu książki można znaleźć posłowie autora, szczegółowy skład wojsk i ich jednostek, słowniczek ze skrótami, indeks nazwisk i stanowisk oraz indeks nazw geograficznych. Nie żałuję, że przeczytałam tę książkę, bo chociaż były rozdziały, które mi się dłużyły to jednak całość oceniam pozytywnie. Myślę, że warto bardziej zagłębić się w temat II wojny światowej, że warto przeczytać o bohaterskiej postawie polskich wojsk, poznać kampanię wrześniową i jej bitwy.

"Bitwy polskiego września" to książka szczegółowo opisująca ważne wydarzenia rozgrywające się w Polsce. To obraz walk w kampanii wrześniowej, opowieść o losach żołnierzy. Pozycja ta ma prawie 900 stron, nie czyta się jej lekko, ale myślę, że osoby zainteresowane tematem II wojny światowej powinny być z niej zadowolone.

''Straszne to były chwile dla narodu polskiego, Wydawało się, że wyrzekł się nas świat i ludzie. Jednak mimo rozgoryczenia i rozpaczy żołnierz trzymał nadal nieugięcie bagnet w swych dłoniach i był niezawodnym narzędziem w ręku zdeterminowanych dowódców. Bez zmrużenia oka wykonywał najtrudniejsze zadania, bez szemrania spełniał wszystkie rozkazy - z wyjątkiem jednego: złożenia broni!''

Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni internetowej:

57 komentarzy:

 1. Lektura dla mojego narzeczonego. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubi takie książki to powinien być zadowolony. :)

   Usuń
 2. zdecydowanie nie moja tematyka! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki historyczne więc to zdecydowanie książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kompletnie nie moja tematyka, ale znam wiele osób, którym by ona pasowała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat nie moja tematyka :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Mocna i ważna książka, taka po którą warto przeczytać - lepiej poznać historię

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie czytałam literatury historycznej, ale odkąd przepycham się ostatnio przez plan zdjęciowy do serialu "Ludzie i Bogowie", to nabrałam ochoty na mały powrót do historii, więc może i dam szansę tej książce.

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to książka, która każdemu przypadnie do gustu, ale warto dać jej szansę. :)

   Usuń
 8. Lubię historię, ale książek historycznych raczej nie czytam :) Znam jednak kogoś, kto by się ucieszył :) Pozdrawiam, Eli https://czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto ją polecić osobom, które lubią takie książki. :)

   Usuń
 9. Wydawać by się mogło, że na ten temat napisano już wszystko..a tu jednak nie. Ciekawa publikacja, będę ją mieć na uwadze!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja też nie przepadam za książkami historycznymi, choć czasami po jakąś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na rozszerzeni z historii wielokrotnie omawialiśmy polski wrzesień dokładnie, ale warto sięgnąć po książkę naocznego świadka tych wydarzeń.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że warto. Widać, że autor włożył w nią sporo pracy. ;)

   Usuń
 12. Nie moje klimaty, ale mojej siostrze na pewno się spodoba. ;)
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  www.zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubi takie książki to możliwe, że się spodoba. ;)

   Usuń
 13. Myślę, że może być to coś dla mnie. Nie tak dawno temu, wojna zaczęła mnie bardzo interesować, na tyle, że zaczęłam hobbistycznie o niej czytać i oglądać filmy dokumentalne. Chodź nie czytam za często, to ta pozycja naprawdę kusi by zasiąść do lektury :)
  Pozdrawiam ciepło ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj są dokładnie opisane bitwy kampanii wrześniowej, jeśli takie tematy Cię interesują to możliwe, że książka przypadnie Ci do gustu. :)

   Usuń
 14. Nie moja tematyka, ale mojemu narzeczonemu pewnie przypadłaby do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Muy bonito ! Espero tu opinión en mi última entrada, espero que te guste! 💛💛💛

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie przepadam za książkami stricte historycznymi a na czasy wojny mam uczulenie (dzięki mojej historyczce z liceum), więc spasuję :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka na pewno bardzo wartościowa. Jednak ja podobnie jak Ty mniej chętnie sięgam po książki historyczne. Będę ją jednak miała na uwadze kiedy zechcę pogłębić swoją wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Szczegółowe opisy zmagań wojenny? To ja podziękuję :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubię ksiązki z okresu II wojny światowej, choc może nie atk szczegółowy opis bitew- jednak ta pozycja na pewno bedzie ciekawą lekturą dla tych którzy siedza w historii i tej tematyce dużo głębiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę. Osoby zainteresowane tym tematem powinny być zadowolone. :)

   Usuń
 20. Nie przepadam za taką tematyką, więc raczej sobie odpuszczę :/
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Cieszę się, że powstają takie książki. To zdecydowanie jednak tematyka mojego kuzyna, więc chętnie podszepnę mu słówko na temat tego tytułu. Może skorzysta z mojej sugestii :)

  OdpowiedzUsuń
 22. ja po studiach-historia, prawie nie tykam takich książek, mam przesyt;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Kocham powieści historyczne, czy właśnie jakieś takie naukowe. Aczkolwiek tematyka II wojny światowej to motyw za którym nie przepadam i musi mnie naprawdę coś zaintrygować bym sięgnęła po taką pozycję. Reasumując tym razem kochana podziękuję i czekam na kolejną Twoją propozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Myślę, że tematyka jest bardzo ważna.. Obecnie mam ochotę na coś lżejszego, ale tytuł wart zapamiętania, więc na pewno kiedyś do niego wrócę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że warto pamiętać o tym tytule. :)

   Usuń
 25. Ciekawa publikacja. Chętnie ją poznam. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja znów czytam książkę o Krystynie Skarbek, która była agentką brytyjskiego wywiadu. Muszę powiedzieć, że czyta się szybko ponieważ jest mocno wciągajaca. Bardzo polecam książkę biograficzną pt. Wojna moja miłość. Rewelacja!!!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. Chętnie zajrzę również na Twojego bloga. :)

Copyright © 2016 Czytam wszystko. , Blogger